قاشق و چنگال

ساخت قاشق چنگال

قاشق و چنگال از فولادی ساخته شده که در آن بین ۰.۳۵ تا ۱ درصد کربن وجود دارد.
در قرن ۱۸ میلادی بنیامین هانتسمن برای ساختن فولاد بسیار تصفیه شده کوره جدیدی اختراع کرد
این کاراو در اولین قسمت از انقلاب صنعتی ، هم دسترسی و هم کیفیت فولاد را به شدت افزایش داد
در قرن بیستم ، کارد و چنگال های زیادی از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند.
فولادهای ضد زنگ که به طور گسترده برای هر قاشق و چنگال استفاده میشود حاوی ۱۲ تا ۱۸ درصد کروم ،که باعث مقاومت در خوردگی و همچنین از ۰.۱۲ تا ۱ درصد کربن است که با تصفیه حرارتی درجه سختی زیادی را امکان پذیر میکند
انواع مختلفی از قاشق چنگال ها و کاردها دارای کاربردهای متمایز هستند ، تیغه عامل اصلی تعیین کننده آن است. حفظ شفافیت بستگی به نوع فولاد به کار رفته و مهارت پردازش آن دارد. هزینه با کیفیت فولاد ، طرز کار ، مواد مورد استفاده برای دسته و تزئینات تعیین می شود.

سرویس قاشق و چنگال نیکولو،ساخت آلمان

قاشق چنگال و قدمت آن

‎پی بردن به وابستگی و پیشرفت بشر به وسایل خورد و خوراک، آدمی را در گرداب دنیای باستان شناسی غرق می کند. اگر ما گستره ی تحقیق راجع به قاشق چنگال را محدود کنیم_ مثلا محدود به مفهوم غربی کارد، قاشق و چنگال_ چه خواهیم فهمید؟
‎یکی از قدیمی ترین اشیا در موزه ی بریتانیای لندن وسیله ی سنگی خورد کردن است که در یک اردوگاه انسان های اولیه در تانزانیا پیدا شده و باور بر این است که این جسم سنگی ۱.۸ میلیون سال قدمت دارد.

منبعbritishmusume.com

متخصصان بر این باور هستند که این وسیله میتوانسته یک چاقوی اولیه باشد، “برای بریدن گوشت از حیوانات عظیم الجثه یا برای له کردن استخوان ها برای چربی مغز استخوان_ که در واقع قسمت ضروری رژیم غذایی انسان های اولیه بوده”است
‎قاشق از قدیمی ترین لوازم خوردن است. تصور اینکه انسان های اولیه از قاشق های طبیعی مانندصدف یا سنگ به قاشق هایی از چوب، شاخ حیوانات و در نهایت فلز جهش یافته امد و سپس دسته ای را هم به آن اضافه کردند، سخت نیست.
‎یکی از قدیمی ترین قاشق های که در موزه وجود دارد در واقع یک جفت قاشق از عاج ماموت بوده که در سکونت گاه سرخپوستان منطقه ی آودیدو در روسیه در اواخر ۱۹۴۰ پیدا شده است. عقیده بر آن است که قدمت قاشق ها به ۲۱۰۰۰ سال می رسد. در ابتدای قرن اول، رومی ها قاشق ها را با دسته های نقره می ساخته اند_ شما میتوانید یک ست قاشق نقره را که ۲۰۰۰ سال قدمت دارد را بار دیگری که از موزه ی هنر نیویورک بازدید کردید، ببینید.
‎وقتی صحبت از وسایل تخصصی خوردن میشود، چنگال ها تازه وارد ها هستند.
مصریان باستان و فرهنگ کیجان در چین امروزی پیشگامان اولیه چنگال بر سر سفره بوده اند 

منبع Smithsonian.org ،
‎چنگال ها زمانی به عنوان مسئله ای پر جنجال و نه بدون بحث شناخته شده اند.
‎لیزا برامن در مقاله ای با عنوان “تاریخچه ی وسایل غربی خوردن، از چنگالِ جنجالی تا قاشق چنگال بینظیر”، می نویسد:
‎”در سال ۱۰۰۴، برادر زاده ی یونانی اپراتور بیزانتین در جشن عروسی اش با پسر دادستان در ونیز، از یک چنگال طلا استفاده کرد.
‎در آن زمان اکثر اروپایی ها هنوز با دست و کارد غذا میخوردند. بنابر این دستاورد عروس یونانی متجدد به عنوان مفسده ی شیطانی توسط روحانیون محلی معرفی شد.
‎یکی از منتقدان چنگال در ونیز میگفت: خداوند با حکمتش برای انسان چنگال های طبیعی گذاشته_ انگشتانش.
‎بنابراین اینکه چنگال فلزی مصنوعی را برای خوردن جایگزین کنیم، یک توهین محسوب می شود.
‎وقتی عروس بعد از چند سال از بیماری مرد، سنت پیتر دامیان اظهارنظر کرد که این مجازات الهی برای غرور نفرت انگیز او بود.